Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Můj tzv. 3. odboj

14. 02. 2018 12:38:55
Bylo to při druhém kole prezidentských voleb v lednu 2018, kdy se mě členky okrskové volební komise zeptaly (vědouce, že jsem vystudovala vysokou školu), jaký mám titul.

Pravila jsem, že žádný, resp. že za jméno si mohu psát prom.žur. (promovaná žurnalistka, neb to mám na diplomu z UK). Ba dokonce bych mohla dopsat na UK a dostat titul, který se dnes používá za studium mého „kalibru“, čili Mgr.

Což je titul, o němž říkám, že to je dnes kdekterý magor, případně megera. Titul Bc. má jistěže každý blbec. (Čímž ho nezpochybňuji až tak zcela – všechny tři mé dcery jsou Bc.)

Čímž nechci říct, že za mých let by VŠ nevystudovali různí blbci, ale nebylo to tak běžné. A jsem konečně u svého třetího odboje, což je odboj proti komunismu. Vezmu to jakože od začátku.

Začátek byl v prváku na fakultě, když jsem v květnu ze zkoušky z dějin mezinárodního dělnického hnutí dostala trojku. Což mi zkazilo průměr na prospěchové stýpko, a to tak, že o stovku. Takže hned při odchodu jsem zkoušející (Matyiová – tak nějak se jmenovala; zrovna se rozešla s přítelem a nebyla ve formě) sdělila, že nejspíš přijdu na opravu na podzim.

No jenže pak jsem začala chodit se svým budoucím mužem, takže učit se v létě na zkoušku, kterou ausgerechnet mám a zlepšit si ji jen kvůli penězům...

Nicméně jako podpůrný argument pro uznání mého TŘETÍHO ODBOJE to je použitelné.

Taky se říká, že každý SPRÁVNÝ vysokoškolák je jednou vyhozený od zkoušky. To se mi taky zadařilo. Blbé bylo, že to byla jedna ze závěrečných státnic. S ohledem na ten tzv. třetí odboj je dobré, že to byla štace z marxismu-leninismu.

První den státnic z ML a dopoledne. Jsem čtvrtá a před obědem poslední. Ty tři přede mnou vyhodily. Ten ypsilon ve slovesu je v pořádku – byly to tři baby (nečtěte bejby), které vyhazovaly.

Odpovídám na otázky, které jsem si vylosovala a odpovědi půl hoďky připravovala – není to nijak excelentní, ale je to v poho. Dvojka maximálně trojka to jistí. Jsem si myslela. A po všech odpovědích jsem byla přesvědčena.

Načež jsem dostala doplňující otázku: rozdíl mezi komunistickou stranou Kuby a naší, tedy KSČ. No blbá fakt nejsem, improvizuji perfektně, tak jsem to pojala geopoliticky: jakože ostrov, Karibik, USA na dohled, předtím kolonie, pak Baptista – zatímco tady otrokářství už dávnou v tahu, škola za Marie Terezie a zkrátka kořeny vzdělání a způsobu života odlišné, takže i cesty jiné...a blá blá blá. Teda žádná sláva, ale ne na vykopnutí. Ani samostatně vzato, natož s výkonem předchozím.

Poslední doplňující (absolutně jsem nechápala proč další doplňující otázka – ty regulérní jsem zodpověděla na 2 – 3; tu kubánskou doplňující taky...) byla na převraty v Rwandě-Ugandě. Rovnou říkám – ani tehdy jsem netušila (a dodnes netuším a tušit nehodlám) – že jestli v Africe byla někdy nějaká Rwanda spojená s Ugandou, tak co s nima bylo.

Zato vůbec nepochybuji, že tohle bylo poprvé (leč nikoliv naposledy), kdy jsem se zhoupla na židli, koukla na ta paka před sebou myslíc si: holky jo, ponesu si následky, ale vy jste takový krávy, že tohle nezkousnu. Pak jsem to udělala na pracáku v roce 1993, a mezitím ovšem v méně viditelné formě asi někdy taky.

Tak jsem se zhoupla na té židli a tříčlenné ženské komisi v naprosté pohodě vyjmenovala převraty ve Rwandě-Ugandě v letech 1956 – 1970. Naflákala jsem jim je tam co tři roky. Většinu z nich jsem dokonce připsala vojenské juntě, čtěte chuntě. S úsměvem na rtech.

A šla jsem. S vyhazovem, abych si ten úsměv na rtech moc neužila. A protože po mně byla pauza na oběd, tak se za pár minut zjevil tajemník komise, Miroslav Šiška (absolvent téže fakulty, posléze dělal v deníku Právo, takovou tu historii) a pravil: „Ty jseš úplně blbá. Ty víš, že tam budeš mít tři klimakterický baby a přijdeš v minisukni a namalovaná. Co jsi čekala?!!!

A aby to bylo to pravé ořechové, tak vedoucí katedry ML Josef Blagonravov (k němu se trošku vrátím posléze) zjistil, že ty jeho podřízené první den každého od státnice vyrazily – a dal příkaz: dnes už žádné vyhazovy. Takže spolužák „řeznický synek“ jdoucí první po O, hned prošel.

Z toho jsme byli, my vyhození, na mrtvici, protože „řeznický synek“ byl právě ten případ, které známe dneska – někdo, kdo má VŠ a člověk neví, jak je to možné...

Leč k mému třetímu odboji mám jistěže další důvod. Kámošky, které se přihlásily k rigorózní zkoušce = udělat zkoušku na doktorát a být tím pádem PhDr., mě překecaly, ať jdu taky. Nu což, zaměstnavateli to nevadilo (teda ne že by mi dal studijní volno, až na tolik ho můj titul nezajímal, stačilo absolvování VŠ, ale den placeného volna na zkoušku nebyl problém).

A teď jsem konečně u toho 3. odboje. Neb ve finále, teda finále pro vyhazov (co se zkoušky týče, byla to první třetina), jsem dostala otázku, které spisy Klementa Gottwalda jsem četla.

No já žádné – což jsem řekla. Takže bylo vymalováno. Dneska – si nic nenalhávejme – to byl třetí odboj = nečíst nic, co napsal Gottwald! Na fakultě žurnalistiky?!

Aby bylo jasno – nechci titul PhDr. (byť vzhledem k tomu, proč jsem jej nedostala, bych se mohla domáhat), jelikož jsem po něm nikdy netoužila.

Zato kdybych mohla dostat vyšší důchod – za ten třetí odboj, který jsem evidentně prokázala, tak se hlásím. Neb zjišťuji, že před rokem 1990 byl kdekdo dizident; a třetí odboj? No nešel do prvomájového průvodu...

Pravda je, že jsem byla nejen v KSČ, ale dokonce jsem s komunisty organizovaně přežila i ty nejhorší antikomunistické roky (a řeknu Vám, žádná psychická sranda to nebyla) – byla jsem i v KSČM a skončila jsem s organizovaností stejně jako Československo. To šlo do kopru od 01. 01. 1993 a já stejně tak vrhla do kopru své členství.

Přesto jsem furt levicová. Do Parlamentu ČR komanče volím. Ale ta nádhera, že VLASTNĚ JSEM TŘETÍ ODBOJ, takže bych mohla mít vyšší důchod...

Teda neumím si představit, že bych to vůbec udělala. Natož co bych pro to udělat musela. Ale neříkejte, že dneska, jak je kdekdo ukřivděnej, bych neměla šanci...Na ten vyšší důchod. Za ten svůj 3. odboj.

Autor: Alena Křehotová | středa 14.2.2018 12:38 | karma článku: 16.24 | přečteno: 640x


Další články blogera

Alena Křehotová

Inkluze? Stačí pochopení a vstřícnost

Jsou věci, které nechápu. Příkladně to rozčilování se kolem inkluze a její zamítání. Moje letos 34letá dcera ochrnula ve svých 19 letech. Na konci třeťáku gymplu. Místo čtvrťáku absolvovala čtyři těžké operace, něco rehabilitace a

7.2.2018 v 11:37 | Karma článku: 19.47 | Přečteno: 849 | Diskuse

Alena Křehotová

Nechci přímou volbu starosty. A referendum?

Bylo to v polovině 80. let min. st. kdy jsem halekala:„Vzdám se volebního práva, když mě manžel uživí a nebudu muset chodit do práce.“ To jsem k první dceři vrhla jednorázově další dvě, čímž se „dědění“ kdečeho zvrhlo na kupování

31.1.2018 v 11:34 | Karma článku: 20.42 | Přečteno: 808 | Diskuse

Alena Křehotová

Ti pragocentristi - aneb pane Kamberský, volte slova

Praha a periférie - byl výraz komentátora LN Petra Kamberského, který použil ve vysílání ČT 24 dnes po 15. hodině. V souvislosti se zaměstnaností. Jakože v Praze dobrý a z periférií jezdí za hranice. Tedy za prací.

4.1.2018 v 15:50 | Karma článku: 25.86 | Přečteno: 1006 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Irena Aghová

Antika: Ježíšova víra a víra v Ježíše - 3/7

To, co bylo v Ježíšově kázání skutečně převratné. Nevycházelo z kritiky židovského zákona, ale ze zcela jiných a na Ježíšovi nezávislých předpokladů. Jeho kritický útok byl založen na pozicích, k nimž se dospělo již v dobách před

22.2.2018 v 21:44 | Karma článku: 6.03 | Přečteno: 119 | Diskuse

Richard Siemko

Solidarita založená na lživých informacích

Média Evropských zemí v posledních několika létech informují své občany o válce v Sýrii nepravdivě. Vláda Sýrie prý záměrně zabíjí své občany, když bojuje proti opozičním silám.

22.2.2018 v 21:12 | Karma článku: 27.79 | Přečteno: 546 | Diskuse

Jan Ziegler

Brněnské nádraží a zločinné referendum

Tento spor v moravské metropoli je pádným argumentem proti lidovému hlasování. Chystaný přesun hlavního nádraží je odborný problém, a jako takový by se měl řešit. Tedy mezi dopravními odborníky.

22.2.2018 v 17:10 | Karma článku: 21.53 | Přečteno: 860 | Diskuse

Martin Schwarz

Pravidelně cvičit? Nevím jak...

Lidské tělo se za tisíce let téměř nezměnilo. Princip zhoršování a zlepšování jeho stavu si lidé uvědomují už hezkou řádku let. Když to shrnu, všechno víme, všechno známe. Přesto se nám to naše tělo začíná vymykat.

22.2.2018 v 15:47 | Karma článku: 9.93 | Přečteno: 438 | Diskuse

Vlastimil Podracký

Riziková společnost

Globalistická akce, která probíhá v celé západní civilizaci, se dostala do fáze, ve které už naráží na přirozený odpor konzervativně založených lidí. Vývoj ke globalizaci přestal být přirozený a je mocensky prosazovaný.

22.2.2018 v 15:30 | Karma článku: 19.09 | Přečteno: 459 | Diskuse
Počet článků 18 Celková karma 20.69 Průměrná čtenost 1750

Původně předčasná, nyní už starobní, důchodkyně. A jsem sarkastická, cynická a přesto na všem to lepší hledající... Mé životní srážky, narážky a podrážky jsou na blog.cz ( Alka-fejetony). Tady jsem s politikou skrzevá reakce. Souhlasné i negativní. Díky za ně.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.